Privátní chirurgická ambulance

MUDr. Jaromír Šilhavý

Fotogalerie Relax - Poezie jarní přírody

Přichází jaro. Mráz ještě občas k ránu vystrčí drápky a zasklí kalužiny, ale jeho čas už vypršel. Jen zahrádkáři čekají až ledoví muži Pankrác, Servác a Bonifác oslaví své májové svátky a sazenice zeleniny se přestěhují z parapetů na záhony. Zimu střídá jaro. Takový je koloběh přírody, rok za rokem, století za stoletím.

Na jaro se vždycky moc těším, zvlášť po dlouhé a únavné zimě, což naštěstí není letošní případ. Slunce si s každým dnem o chvíli přivstane a za obzor míří stále později. Právě na to probouzející se příroda čeká a vysílá posly jara vstříc hřejivým slunečním paprskům. Zpočátku opatrně a nejistě, často ještě z tajícího sněhu, vykukují sněženky a bledule, později se přidávají krokusy, koniklece, podběly a poté se již nezadržitelně zbarvují louky, lesy, břehy potoků květy modrých jaterníků, červenomodrých plicníků, fialových fialek, žlutých pryskyřníků a blatouchů, bílých sasanek a mnohých dalších. Sněženky, bledule a koniklece rostoucí ve volné přírodě jsou chráněny a jejich stanoviště byla začleněna do chráněných krajinných rezervací. Odtud pocházejí i jejich fotografie. Méně známou časně jarní rostlinou s blankytně modrými kvítky je vzácná ladoňka dvoulistá. Její stanoviště v říční nivě po pravém břehu řeky Jihlavy před obcí Vladislav je nejsevernější lokalitou jejího výskytu na Moravě a je též chráněná. Některé časně se vyskytující rostliny obvykle unikají pozornosti pro svůj méně nápadný a málo dekorativní vzhled. Příkladem uveďme žlutý křivatec či v lidovém léčitelství dobře známý devětsil, oba lze spatřit na lukách a mezích již počátkem dubna.

Čas je neúprosný ale spravedlivý, vše v přírodě má svůj neměnný řád a je jen na nás všech, abychom se s pokorou sklonili před její moudrostí a bezohledným a kořistnickým chováním se nepřipravili o možnost každoročně přivítat jaro v plné jeho kráse. Co dodat závěrem?

Můj děda před lety při pohledu na svoji zahradu plnou kvetoucích ovocných stromů říkával: "Nikdy bych nechtěl zemřít na jaře". Už dlouho není mezi živými, ale na druhý břeh řeky Styx se tenkrát vydal až v sychravém dušičkovém čase.

Váš Jaromír Šilhavý


Fotografie

Devětsil bílý Petasites albus Devětsil bílý

Křivatec žlutý Gagea lutea Křivatec žlutý

Ladoňka dvoulistá Scilla bifolia Ladoňka dvoulistá

Ladoňka dvoulistá Scilla bifolia Ladoňka dvoulistá

Sasanka hajní Anemonoides nemorosa Sasanka hajní

Koniklec velkokvětý Pulsatilla vulgaris Koniklec velkokvětý

Smetanka lékařská Taraxacum officinale Smetanka lékařská

Bledule jarní Leucojum vernum Bledule jarní

Koniklec velkokvětý Pulsatilla vulgaris Koniklec velkokvětý

Jaterník trojlaločný Hepatica triloba Jaterník trojlaločný

Sněženka podsněžník Galanthus nivalis Sněženka podsněžník

Podběl lékařský Tussilago farfara Podběl lékařský

Petrklíč jarní Primula veris Petrklíč jarní

Zběhovec luční Ajuga genevensis Zběhovec luční

Jste 9843. návštěvník. made by pija © 2006